تبلیغات
دبیرستان نمونه دولتی مهشید مصلی نژاد ناحیه 6 مشهد - در بیشتر موارد راه حل ساده تری نیز وجود دارد
 
نوشته شده توسط : farnaz

در یك شركت بزرگ ژاپنی كه تولید وسایل آرایشی را برعهده داشت، یك  مورد تحقیقاتی به یاد ماندنی اتفاق افتاد : شكایتی از سوی یكی مشتریان به كمپانی رسید. او  اظهار داشته بود  كه  هنگام  خرید  یك بسته صابون  متوجه شده بود كه  آن قوطی خالی است.

 

بلافاصله  با تاكید و پیگیریهای مدیریت ارشد كارخانه  این مشكل  بررسی،  و دستور صادر شد كه خط بسته بندی اصلاح گردد و قسمت فنی  و مهندسی نیز تدابیر لازمه را جهت پیشگیری از تكرار چنین مسئله ای اتخاذ نماید. 

 مهندسین نیز دست به كار شده و راه حل پیشنهادی خود را چنین ارائه دادند: پایش ( مونیتورینگ)  خط بسته بندی با اشعه ایكس.

 

بزودی سیستم مذكور خریداری شده و با تلاش شبانه روزی گروه مهندسین،‌ دستگاه تولید اشعه ایكس و مانیتورهائی با رزولیشن بالا نصب شده و خط مزبور تجهیز گردید. سپس دو نفر اپراتور نیز جهت كنترل دائمی پشت آن دستگاهها به كار گمارده شدند  تا از عبور احتمالی قوطیهای خالی جلوگیری نمایند. 

 

نكته جالب توجه در این بود كه درست همزمان با این ماجرا،  مشكلی مشابه  نیز در یكی از كارگاههای كوچك تولیدی پیش آمده بود اما آنجا  یك كارمند معمولی و غیرمتخصص آنرا به شیوه ای بسیار ساده تر و كم خرجتر حل كرد: تعبیه یك دستگاه پنكه در مسیر خط  بسته بندی تا قوطی خالی را باد از خط تولید دور کند!!!

 

*نکته:*

معمولا در بسیاری از موارد راههای ساده تری نیز برای حل هر مسئله و یا مشکلی وجود دارد. همیشه به دنبال ساده ترین راه حلها باشید.
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 خرداد 1391 | نظرات ()